Wektory
- Zbiór wszystkich punktów \(P(x, y)\) na płaszczyźnie. Liczby \(x\), \(y\) nazywamy wtedy współrzędnymi punktu \(P\).
Punkt \(P(x,y)\) na płaszczyźnie \(\mathbb{R}^2\)
-
Zbiór wszystkich wektorów wodzących \(\vec{a} =\overrightarrow{OP}\) punktów leżących na płaszczyźnie. Wektory te mają wspólny początek \(O(0,0)\), a końce w punktach \(P(x, y)\). Liczby \(x, y\) nazywamy współrzędnymi wektora \(\vec{a} = \lbrack x, y\rbrack\).
Dodatkowo przyjmujemy oznaczenia:- \(\vec{0}=\left[0,0\right]\) – wektor zerowy
- \(-\vec{a}= \left[-x, -y\right]\) – wektor przeciwny do wektora \(\vec{a}\)
Wektor wodzący \( \vec{a}\) punktu \( P\) i wektor do niego przeciwny \( -\vec{a}\). - Zbiór wszystkich wektorów swobodnych na płaszczyźnie. Przez wektor swobodny \(\vec{u}\) rozumiemy tutaj zbiór wszystkich wektorów, które mają ten sam kierunek, zwrot oraz długość, ale są zaczepione w różnych punktach.
Wektory swobodne na płaszczyźnie \( \mathbb{R}^2\)Wektor \(\overrightarrow{AB}\)
-
\(A(1,-3)\) i \(B(2,6)\)\[ \overrightarrow{AB}=\left[2-1,6-(-3)\right]=\left[1,9\right] \]
-
\(A(-4,2)\) i \(B(1,-5)\)\[ \overrightarrow{AB}=\left[1-(-4),-5-2\right]=\left[5,-7\right] \]
-
\(A(-5,3)\) i \(B(-5,-3)\)\[ \overrightarrow{AB}=\left[-5+5,-3-3\right]=\lbrack 0,-6\rbrack \]
-
\(A(3,1)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[4,-2\right]\)Niech \(B(x_b,y_b)\). Wtedy \[ \overrightarrow{AB}=[x_b-3,y_b-1] \] Skoro \(\overrightarrow{AB}=\left[4,-2\right]\), to \[ {\left[x_b-3,y_b-1\right]=\left[4,-2\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań \[ \left\{\eqalign{x_b-3&=4\cr y_b-1&=-2\cr}\right.\quad \Longleftrightarrow\quad \left\{\eqalign{x_b&=7\cr y_b&=-1\cr}\right. \] Zatem \(B(7,-1)\).
-
\(A(-4,5)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[-2,3\right]\)Niech \(B(x_b,y_b)\). Wtedy \(\overrightarrow{AB}=\left[x_b+4,y_b-5\right]\). Ponieważ \(\overrightarrow{AB}=\left[-2,3\right]\), to \[ {\left[x_b+4,y_b-5\right]=\left[-2,3\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań \[ \left\{\eqalign{x_b+4&=-2\cr y_b-5&=3\cr}\right.\quad \Longleftrightarrow\quad\left\{\eqalign{x_b&=-6\cr y_b&=8\cr}\right. \] Zatem \(B(-6,8)\).
-
\(B(1,5)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[3,1\right]\)Niech \(A(x_a,y_a)\). Wtedy \[ \overrightarrow{AB}=\left[1-x_a,5-y_a\right] \] Skoro \(\overrightarrow{AB}=\left[3,1\right]\), to \[ {\left[1-x_a,5-y_a\right]=\left[3,1\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań \[ \left\{\eqalign{1-x_a&=3\cr 5-y_a&=1\cr}\right.\quad \Longleftrightarrow\quad\left\{\eqalign{x_a&=-2\cr y_a&=4\cr}\right. \] Zatem \(A(-2,4)\).
-
\(B(4,-2)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[-3,7\right]\)Niech \(A(x_a,y_a)\). Wtedy \[ \overrightarrow{AB}=\left[4-x_a,-2-y_a\right] \] Ponieważ \(\overrightarrow{AB}=\left[-3,7\right]\), to \[ {\left[4-x_a,-2-y_a\right]=\left[-3,7\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań \[ \left\{\eqalign{4-x_a&=-3\cr -2-y_a&=7\cr}\right.\quad \Longleftrightarrow\quad\left\{\eqalign{x_a&=7\cr y_a&=-9\cr}\right. \] Zatem \(A(7,-9)\).
-
\(A(3,-4)\) i \(B(1,5)\)Zgodnie z powyższym twierdzeniem współrzędne środka \(S\) odcinka \(AB\) wynoszą: \[x_S=\frac{x_a+x_b}{2}=\frac{3+1}{2}=2\] \[y_S=\frac{y_a+y_b}{2}=\frac{-4+5}{2}=\frac{1}{2}\] Zatem \(S(2,\frac{1}{2})\).
-
\(A(7,-9)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[-3,7\right]\)Aby skorzystać ze wzoru na współrzędne środka odcinka, musimy najpierw wyznaczyć współrzędne punktu \(B\). Niech \(B(x_b,y_b)\). Wtedy \[ \overrightarrow{AB}=\left[x_b-7,y_b+9\right] \] Ponieważ \(\overrightarrow{AB}=\left[-3,7\right]\), to \[ {\left[x_b-7,y_b+9\right]=\left[-3,7\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań \[ \left\{\eqalign{x_b-7&=-3\cr y_b+9&=7\cr}\right. \quad \Longleftrightarrow\quad \left\{\eqalign{x_b&=4\cr y_b&=-2\cr}\right. \quad \Longleftrightarrow\quad B(4,-2)\] Dla \(A(7,-9)\) i \(B(4,-2)\) korzystamy z twierdzenia o współrzędnych środka odcinka i otrzymujemy \[x_S=\frac{7+4}{2}\quad \textrm{oraz}\quad y_S=\frac{-9-2}{2}\] \[x_S=\frac{11}{2}\quad \textrm{oraz}\quad y_S=-\frac{11}{2}\] Stąd środkiem odcinka \(AB\) jest punkt \[S\left(\frac{11}{2},-\frac{11}{2}\right)\]
-
\(B(-4,5)\) i \(\overrightarrow{AB}=\left[-2,3\right]\)Aby skorzystać ze wzoru na współrzędne środka odcinka, musimy najpierw wyznaczyć współrzędne punktu \(A\). Niech \(A(x_a,y_a)\). Wtedy \[ \overrightarrow{AB}=\left[-4-x_a,5-y_a\right] \] Ponieważ \(\overrightarrow{AB}=\left[-2,3\right]\), to \[ {\left[-4-x_a,5-y_a\right]=\left[-2,3\right]} \] Z definicji wektorów równych otrzymujemy układ równań: \[ \left\{\eqalign{-4-x_a&=-2\cr 5-y_a&=7\cr}\right. \quad \Longleftrightarrow\quad \left\{\eqalign{x_a&=-2\cr y_a&=-2\cr}\right. \quad \Longleftrightarrow\quad A(-2,-2)\] Dla \(A(-2,-2)\) i \(B(-4,5)\), korzystamy z twierdzenia o współrzędnych środka odcinka i otrzymujemy: \[x_S=\frac{-2-4}{2}\quad \textrm{oraz}\quad y_S=\frac{-2+5}{2}\] \[x_S=\frac{-6}{2}\quad \textrm{oraz}\quad y_S=\frac{3}{2}\] Stąd środkiem odcinka \(AB\) jest punkt \[S\left(-3,\frac{3}{2}\right)\]
Można zauważyć, że sumą wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) jest wektor przekątnej równoległoboku rozpiętego na wektorach \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\). Poniższy aplet Geogebry ilustruje wpływ położenia wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) na wektor \(\vec{u}+\vec{v}\).
Zauważmy, że różnicą wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) jest wektor przekątnej równoległoboku rozpiętego na wektorach \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\). Poniższy aplet Geogebry ilustruje wpływ położenia wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) na wektor \(\vec{u}-\vec{v}\).
-
\(\vec{u}+\vec{v}\)Zgodnie z definicją sumy wektorów otrzymujemy \[ \vec{u}+\vec{v}=\left[2+(-1),4+0\right]=\left[1,4\right] \]
-
\(2\vec{u}+3\vec{v}\)Zgodnie z definicją sumy wektorów oraz definicją mnożenia wektora przez liczbę rzeczywistą otrzymujemy \[ 2\vec{u}+3\vec{v}=2\left[2,4\right]+3\left[-1,0\right]=\left[4,8\right]+\left[-3,0\right]=\left[1,8\right] \]
-
\(\vec{u}=\left[4,-3\right]\)\[ \vert\vec{u}\vert=\sqrt{4^2+(-3)^2}=\sqrt{16+9}=\sqrt{25}=5 \]
-
\(\vec{u}=\left[-2,0\right]\)\[ \vert\vec{u}\vert=\sqrt{(-2)^2+0^2}=\sqrt{4}=2 \]
-
\(\overrightarrow{OP}\), gdzie \(P(1,5)\)Ponieważ \(\overrightarrow{OP}\) jest wektorem wodzącym punktu \(P(1,5)\), dlatego \(\overrightarrow{OP}=\left[1,5\right]\). Zatem \[ \vert\overrightarrow{OP}\vert=\sqrt{1^2+5^2}=\sqrt{26} \]
-
\(\overrightarrow{AB}\), gdzie \(A(1,2)\), \(B(-2,4)\)Obliczamy współrzędne wektora \(\overrightarrow{AB}\) \[ \overrightarrow{AB}=\left[-2-1,4-2\right]=\left[-3,2\right] \] Zatem \[ \vert\overrightarrow{AB}\vert=\sqrt{(-3)^2+2^2}=\sqrt{13} \]
-
\(-3\vec{u}\), gdzie \(\vec{u}=\left[2,1\right]\)Obliczymy współrzędne wektora \(-3\vec{u}\), korzystając z definicji iloczynu wektora przez liczbę \[-3\vec{u}=-3\left[2,1\right]=\left[-6,-3\right]\] Zatem \[ \vert-3\vec{u}\vert=\sqrt{(-6)^2+(-3)^2}=\sqrt{36+9}=\sqrt{45}=3\sqrt{5} \] Zauważmy, że \[\vert \vec{u}\vert =\sqrt{2^2+1^2}=\sqrt{5}\] oraz \[\vert-3\vec{u}\vert=\vert -3\vert \sqrt{5}=\vert -3\vert\cdot \vert \vec{u}\vert = 3\cdot \sqrt{5}\]
- Zgodnie z definicją pierwiastka kwadratowego długość wektora jest liczbą nieujemną i może być równa zero tylko wtedy, gdy wektor jest zerowy.
- Na podstawie definicji iloczynu wektora przez liczbę długość wektora \(\alpha \vec{u}\) jest nieujemną wielokrotnością długości wektora \(\vec{u}\).
- Z interpretacji sumy nierównoległych wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) jako przekątnej równoległoboku rozpiętego na tych wektorach wynika, że z wektorów \(\vec{u}\), \(\vec{v}\) i \(\vec{u}+\vec{v}\) można utworzyć trójkąt. Wiemy, że w każdym trójkącie zachodzi nierówność trójkąta, tzn. suma długości dwóch dowolnych boków jest większa od długości trzeciego boku. Zatem suma długości dwóch nierównoległych wektorów jest większa od długości ich sumy.
- \(\vert\vec{u}\vert \geq 0\), przy czym \(\vert\vec{u}\vert=0 \Longleftrightarrow \vec{u}=\vec{0}\)
- \(\vert\alpha\vec{u}\vert =\vert\alpha\vert\cdot\vert\vec{u}\vert\)
- \(\vert\vec{u}+\vec{v}\vert \leq\vert\vec{u}\vert+\vert\vec{v}\vert\)
-
\(\vec{u}=\left[2,3\right]\) i \(\vec{v}=\left[-1,2\right]\)Sprawdzimy, czy istnieje niezerowa kombinacja liniowa wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) dająca wektor zerowy, tzn. \(\alpha\vec{u}+\beta\vec{v}=\vec{0}\). Po wstawieniu współrzędnych wektorów \(\vec{u}\), \(\vec{v}\) i \(\vec{0}\) mamy \[\alpha\left[2,3\right]+\beta\left[-1,2\right]=\left[0,0\right]\] \[{\left[2\alpha-\beta,3\alpha+2\beta\right]}=\left[0,0\right]\] \[\left\{\eqalign{2\alpha-\beta &=0\cr 3\alpha+2\beta &=0 \cr}\right.\] Rozwiązanie tego układu równań to \[\left\{\eqalign{\alpha &=0\cr \beta &=0 \cr}\right.,\] co oznacza, że tylko dla \(\alpha=\beta=0\) kombinacja \(\alpha\vec{u}+\beta\vec{v}\) daje w wyniku wektor zerowy. Zatem wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są liniowo niezależne.
-
\(\vec{u}=\left[-1,4\right]\), \(\vec{v}=\left[0,4\right]\) i \(\vec{w}=\left[3,-2\right]\)Sprawdzimy, czy istnieje niezerowa kombinacja liniowa wektorów \(\vec{u}\), \(\vec{v}\) i \(\vec{w}\) dająca wektor zerowy, tzn. \(\alpha\vec{u}+\beta\vec{v}+\gamma\vec{w}=\vec{0}\). Po wstawieniu współrzędnych wektorów \(\vec{u}\), \(\vec{v}\), \(\vec{w}\) i \(\vec{0}\) mamy \[\alpha\left[-1,4\right]+\beta\left[0,4\right]+\gamma\left[3,-2\right]=\left[0,0\right]\] \[{\left[-\alpha+3\gamma,4\alpha+4\beta-2\gamma\right]}=\left[0,0\right]\] \[\left\{\eqalign{-\alpha+3\gamma &=0\cr 4\alpha+4\beta-2\gamma &=0 \cr}\right.\] Z pierwszego równania otrzymujemy \[\alpha=3\gamma\] Po wstawieniu do drugiego równania otrzymujemy \[10\gamma+4\beta=0\] Zauważmy, że \(\beta=-10\) i \(\gamma=4\) spełniają to równanie. Zatem \[\cases{\alpha=12\cr\beta=-10\cr\gamma=4}\] jest rozwiązaniem układu równań, co oznacza, że \[12\vec{u}-10\vec{v}+4\vec{w}=\vec{0},\] więc wektory \(\vec{u}\), \(\vec{v}\) i \(\vec{w}\) są liniowo zależne. Oczywiście podana przez nas kombinacja liniowa wektorów \(\vec{u}\), \(\vec{v}\) i \(\vec{w}\) dająca w wyniku wektor zerowy nie jest jedyna, gdyż układ równań \[\left\{\eqalign{-\alpha+3\gamma &=0\cr 4\alpha+4\beta-2\gamma &=0 \cr}\right.\] ma nieskończenie wiele rozwiązań.
-
\(\vec{u}=\left[1,2\right]\), \(\vec{v}=\left[-2\sqrt{2},-4\sqrt{2}\right]\)Zauważmy, że \[\vec{v}=\left[-2\sqrt{2},-4\sqrt{2}\right]=-2\sqrt{2}\left[1,2\right]=-2\sqrt{2}\vec{u}\] Zatem wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe.
-
\(\vec{u}=\left[0,-3\right]\), \(\vec{v}=\left[2,6\right]\)Ponieważ każdy wektor równoległy do wektora \(\vec{u}=\left[0,-3\right]\) musi mieć pierwszą współrzędną równą zero, dlatego wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) nie są równoległe.
-
\(\vec{u}=\left[3,1\right]\), \(\vec{v}=\left[6,4\right]\)Sprawdzimy, czy istnieje niezerowa liczba \(k\) taka, że \(\vec{v} = k\vec{u}\). \[\left[6,4\right] = k\left[3,1\right]\] \[\left[6,4\right] = \left[3k,k\right]\] Otrzymujemy układ równań \[\cases{6 = 3k\cr 4 = k\cr}\quad \Longleftrightarrow \quad \cases{k=2\cr k=4\cr}\] Ponieważ układ ten jest sprzeczny, to nie istnieje niezerowa liczba \(k\) taka, że \(\vec{v} = k\vec{u}\). Zatem wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) nie są równoległe.
-
kąt między nimi wynosi \({\pi\over 3}\) oraz \(\vert\vec{u}\vert = 2\) i \(\vert\vec{u}\vert = 3\)Korzystamy z definicji iloczynu skalarnego, wiedząc, że \(\varphi={\pi\over 3}\) \[\vec{u}\circ\vec{v}=\vert\vec{u}\vert \cdot\vert\vec{v}\vert\cdot\cos\varphi=2\cdot 3\cdot \cos {\pi\over 3} = 6\cdot {1\over 2} = 3\]
-
wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłePonieważ wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe, to kąt między nimi wynosi \({\pi\over 2}\). Zatem \(\cos \varphi = \cos {\pi\over 2} =0\), co oznacza, że \(\vec{u}\circ\vec{v}=0\).
-
\(\vert\vec{u}\vert = 4\) i \(\vec{v}\ =3\vec{u}\)Ponieważ wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe i mają ten sam zwrot, to kąt między nimi wynosi \(0\). Dodatkowo \(\vert\vec{v}\vert = 3\cdot \vert\vec{u}\vert = 12\). Zatem \[\vec{u}\circ\vec{v}=\vert\vec{u}\vert \cdot\vert\vec{v}\vert\cdot\cos\varphi=4\cdot 12\cdot \cos 0 = 48\cdot 1 = 48\]
-
\(\vert\vec{u}\vert = 1\) i \(\vec{v}\ =-4\vec{u}\)Ponieważ wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) i mają przeciwny zwrot, to kąt między nimi wynosi \(\pi\). Dodatkowo \(\vert\vec{v}\vert = 4\cdot \vert\vec{u}\vert = 4\). Zatem \[\vec{u}\circ\vec{v}=\vert\vec{u}\vert \cdot\vert\vec{v}\vert\cdot\cos\varphi=1\cdot 4\cdot \cos \pi = 4\cdot (-1) = -4\]
- \(\vec{u}\circ\vec{v}=\vec{v}\circ\vec{u}\)
- \((\alpha\vec{u})\circ\vec{v}=\alpha(\vec{u}\circ\vec{v})\)
- \((\vec{u}+\vec{v})\circ\vec{w} = \vec{u}\circ\vec{w} +\vec{v}\circ\vec{w}\)
- \(\vec{u}\circ\vec{u}=\vert\vec{u}\vert^2\)
- \(\vec{u}\perp\vec{v}\ \Longleftrightarrow\ \vec{u}\circ\vec{v}=0\) dla niezerowych wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\)
Korzystając z własności iloczynu skalarnego, obliczymy \[\left(4\vec{u}+3\vec{v}\right)\circ\left(3\vec{u}+2\vec{v}\right),\] wiedząc, że \(\vert\vec{u}\vert=1\), \(\vert\vec{v}\vert=3\) i \(\vec{u}\circ\vec{v}=2\).
Ponieważ iloczyn skalarny jest rozdzielny względem dodawania wektorów, to otrzymujemy \[ (4\vec{u} + 3\vec{v})\circ(3\vec{u} +2 \vec{v})=12\niebieski{\boldsymbol{\vec{u}\circ \vec{u}}}+8\czerwony{\boldsymbol{\vec{u}\circ\vec{v}}}+9\czerwony{\boldsymbol{\vec{v}\circ\vec{u}}}+6\niebieski{\boldsymbol{\vec{v}\circ\vec{v}}}\] Skoro iloczyn skalarny jest również przemienny (\(\czerwony{\boldsymbol{\vec{u}\circ\vec{v}=\vec{v}\circ\vec{u}}}\)) oraz \(\niebieski{\boldsymbol{\vec{u}\circ\vec{u}=\vert\vec{u}\vert^2}}\), to \[(4\vec{u} +3\vec{v})\circ(3\vec{u} +2 \vec{v})=12\niebieski{\boldsymbol{\vert\vec{u}\vert^2}}+17\czerwony{\boldsymbol{\vec{u}\circ\vec{v}}} +6\niebieski{\boldsymbol{\vert\vec{v}\vert^2}}\] Z treści zadania wiemy, że \(\vert\vec{u}\vert=1\), \(\vert\vec{v}\vert=3\) i \(\vec{u}\circ\vec{v}=2\), dlatego \[(4\vec{u} + 3\vec{v})\circ(3\vec{u} +2 \vec{v})=12\cdot 1^2+17\cdot 2+6\cdot 3^2=100\]
Obliczymy iloczyn skalarny \(\vec{u}\circ\vec{v}\), wiedząc, że \[\vec{u}=7\vec{p}+8\vec{q},\quad \vec{v}=-4\vec{p}+4\vec{q},\] gdzie \(\vec{p}\) i \(\vec{q}\) są wersorami wzajemnie prostopadłymi.
Korzystamy z rozdzielności iloczynu skalarnego względem dodawania wektorów oraz jego przemienności \[\eqalign{ \vec{u}\circ\vec{v}&=(7\vec{p}+8\vec{q})\circ ({-4}\vec{p}+4\vec{q})=-28\vec{p}\circ\vec{p}+28\vec{p}\circ\vec{q}-32\vec{q}\circ\vec{p}+32\vec{q}\circ\vec{q}\cr &=-28\vec{p}\circ\vec{p}-4\vec{p}\circ\vec{q}+32\vec{q}\circ\vec{q}\cr }\] Ponieważ \(\vec{u}\circ\vec{u}=\vert\vec{u}\vert^2\), to otrzymujemy \[\eqalign{ \vec{u}\circ\vec{v}&={-28}\vert\vec{p}\vert^2 -{4}\vec{p}\circ\vec{q}+{32}\vert\vec{q}\vert^2\cr }\] Skoro wektory \(\vec{p}\) i \(\vec{q}\) są wersorami, więc ich długości są równe \(1\), czyli \[\vert \vec{p} \vert=\vert \vec{q} \vert= 1\] Dodatkowo wersory \(\vec{p}\) i \(\vec{q}\) są wzajemnie prostopadłe, dlatego ich iloczyn skalarny wynosi \(0\), więc \[\vec{p}\circ\vec{q}=0\] Zatem \[\vec{u}\circ\vec{v}={-28}\cdot 1^2-{4}\cdot 0 +{32}\cdot 1^2={4}\]
Aby obliczyć długość zadanego wektora, skorzystamy z własności iloczynu skalarnego. Ponieważ \(\vert\vec{u}\vert^2=\vec{u}\circ\vec{u}\), to \[\vert{2}\vec{u}+{6}\vec{v}\vert^2=\left({2}\vec{u}+{6}\vec{v}\right)\circ \left({2}\vec{u}+{6}\vec{v}\right)\] Obliczymy więc najpierw iloczyn skalarny . Ponieważ iloczyn skalarny jest przemienny oraz rozdzielny względem dodawania wektorów, to otrzymujemy \[\eqalign{ (2\vec{u} + 6\vec{v})\circ(2\vec{u} +6 \vec{v})&=4\vec{u}\circ \vec{u}+12\vec{u}\circ\vec{v}+12\vec{v}\circ\vec{u}+{36}\vec{v}\circ\vec{v}=\cr & ={4}\vert\vec{u}\vert^2+{24}\vec{u}\circ\vec{v} +{36}\vert\vec{v}\vert^2\cr }\] Ponieważ \(\alpha={\frac{5\cdot \pi}{6}}\), \(\vert\vec{u}\vert=6\) i \(\vert\vec{v}\vert=1\), więc zgodnie z definicją iloczynu skalarnego \[\vec{u}\circ\vec{v}=\vert \vec{u} \vert \cdot\vert \vec{v} \vert \cdot\cos \alpha ={6}\cdot {1}\cdot \cos {\frac{5\cdot \pi}{6}}= 6\cdot \cos\left(\pi-\frac{\pi}{6}\right)=-6\cos\frac{\pi}{6}=-6\cdot \frac{\sqrt{3}}{2}=-3\sqrt{3}\] Stąd wynika, że \[(2\vec{u} + 6\vec{v})\circ(2\vec{u} +6 \vec{v})=4\cdot 6^2+24\cdot \left(-3\sqrt{3}\right)+36\cdot 1^2=180-72\cdot \sqrt{3}\] Zatem \[\vert 2\vec{u}+6\vec{v}\vert^2=180-72\sqrt{3}\] Ponieważ długość wektora jest liczbą nieujemną, to \[\vert 2\vec{u}+6\vec{v}\vert=\sqrt{180-72\sqrt{3}}\]
-
\(\vec{u}\ = [2,3]\), \(\vec{v}\ = [-2,4]\)\[\vec{u}\circ\vec{v}\ =2\cdot (-2)+3\cdot 4 = 8\]
-
\(\vec{u}\ = [-3,-2]\), \(\vec{v}\ = [1,5]\)\[\vec{u}\circ\vec{v}\ =-3\cdot 1+(-2)\cdot 5=-13\]
-
\(\vec{u} = \left[1,-1\right]\), \(\vec{v}= \left[2,-3\right]\)Obliczamy długości wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\). \[ \eqalignno{\vert\vec{u}\vert&=\sqrt{1^2+(-1)^2}=\sqrt{2}\cr \vert\vec{v}\vert&=\sqrt{2^2+(-3)^2}=\sqrt{13}\cr } \] Wówczas: \[ \cos\varphi ={u_1v_1+u_2v_2\over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert} ={1\cdot 2 + (-1)\cdot (-3)\over \sqrt{2}\cdot\sqrt{13}}= {5\over \sqrt{26}}={5\sqrt{26}\over 26} \] oraz \[\sin\varphi ={\vert u_1v_2-u_2v_1\vert \over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert} ={\vert 1\cdot (-3)-(-1)\cdot 2\vert \over \sqrt{2}\cdot\sqrt{13}}= {\vert -1\vert \over \sqrt{26}}={1\over \sqrt{26}}={\sqrt{26}\over 26} \]
-
\(\vec{u} = \left[-2,3\right]\), \(\vec{v}= \left[6,4\right]\)Obliczamy długości wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\). \[ \eqalignno{\vert\vec{u}\vert&=\sqrt{(-2)^2+3^2}=\sqrt{13}\cr \vert\vec{v}\vert&=\sqrt{6^2+4^2}=\sqrt{52}=2\sqrt{13}\cr } \] Wówczas: \[ \cos\varphi={u_1v_1+u_2v_2\over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert}= {-2\cdot 6 + 3\cdot 4\over \sqrt{13}\cdot 2 \sqrt{13}}= {0\over 26}=0 \] oraz \[\sin\varphi ={\vert u_1v_2-u_2v_1\vert \over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert} ={\vert -2\cdot 4-3\cdot 6\vert \over \sqrt{13}\cdot 2 \sqrt{13}}= {\vert -26\vert \over 26}={26\over 26}=1 \] Zauważmy, że skoro \( \cos\varphi=0 \) i \( \sin\varphi=1, \) to \(\varphi={\pi\over2},\) więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe.
-
\(\vec{u} = \left[1,-2\right]\), \(\vec{v}= \left[4,-8\right]\)Obliczamy długości wektorów \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\). \[ \eqalignno{\vert\vec{u}\vert&=\sqrt{1^2+(-2)^2}=\sqrt{5}\cr \vert\vec{v}\vert&=\sqrt{4^2+(-8)^2}=\sqrt{80}=4\sqrt{5}\cr } \] Wówczas: \[ \cos\varphi={u_1v_1+u_2v_2\over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert}= {1\cdot 4 + (-2)\cdot (-8)\over \sqrt{5}\cdot 4 \sqrt{5}}= {20\over 20}=1 \] oraz \[\sin\varphi ={\vert u_1v_2-u_2v_1\vert \over \vert\vec{u}\vert\cdot\vert\vec{v}\vert} ={\vert 1\cdot (-8)-(-2)\cdot 4\vert \over \sqrt{5}\cdot 4 \sqrt{5}}= {\vert 0\vert \over 20}=0 \] Zauważmy, że skoro \( \cos\varphi=1 \) i \( \sin\varphi=0, \) to \(\varphi=0,\) więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe.
-
\(\vec{u} = \left[3,2\right]\), \(\vec{v}= \left[1,-3\right]\)Rozpoczniemy od sprawdzenia, czy wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe. Zgodnie z powyższym twierdzeniem wystarczy obliczyć wartość wyrażenia \[u_1v_1+u_2v_2 = 3\cdot1 + 2\cdot(-3)=-3\neq0,\] więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) nie są prostopadłe.
Sprawdzimy teraz, czy wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe, obliczając wartość wyrażenia \[u_1v_2-u_2v_1 = 3\cdot(-3) + 2\cdot1=-7\neq0,\] więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) nie są także równoległe. -
\(\vec{u} = \left[4,-2\right]\), \(\vec{v}= \left[3,6\right]\)Rozpoczniemy od sprawdzenia, czy wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe. Zgodnie z powyższym twierdzeniem wystarczy obliczyć wartość wyrażenia \[u_1v_1+u_2v_2 = 4\cdot 3-2\cdot 6=0,\] więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe, co kończy zadanie.
-
\(\vec{u} = \left[3,2\right]\), \(\vec{v}= \left[-6,-4\right]\)Rozpoczniemy od sprawdzenia, czy wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe. Zgodnie z powyższym twierdzeniem wystarczy obliczyć wartość wyrażenia \[u_1v_1+u_2v_2 = 3\cdot (-6)+2\cdot (-4)=-26\neq0,\] więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) nie są prostopadłe.
Sprawdzimy teraz, czy wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe, obliczając wartość wyrażenia \[u_1v_2-u_2v_1 = 3\cdot(-4) - 2\cdot(-6)=0,\] więc wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe.
-
\(\vec{u} = \left[m+2,-1\right]\), \(\vec{v}= \left[2,2m+3\right]\)Aby wektory były prostopadłe, wyrażenie \(u_1v_1+u_2v_2\) musi być równe \(0\). Zatem mamy do rozwiązania równanie \[ (m+2)\cdot 2-1(2m+3)=0 \] \[ 2m+4-2m-3=0\] \[1=0 \] Otrzymaliśmy równanie sprzeczne, co oznacza, że nie istnieje parametr \(m\) taki, żeby wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) były prostopadłe.
-
\(\vec{u} = \left[3,m-1\right]\), \(\vec{v}= \left[2m-1,3\right]\)Aby wektory były prostopadłe, wyrażenie \(u_1v_1+u_2v_2\) musi być równe \(0\), więc: \[ 3\cdot (2m-1)+(m-1)3=0 \] \[ 6m-3+3m-3=0 \] \[ 9m=6 \] \[ m={2\over 3} \] Zatem wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe dla \(m={2\over 3}\).
-
\(\vec{u} = \left[m-1,-1\right]\), \(\vec{v}= \left[2,2m-2\right]\)Aby wektory były prostopadłe, wyrażenie \(u_1v_1+u_2v_2\) musi być równe \(0\), więc: \[ (m-1)\cdot 2-1(2m-2)=0 \] \[ 2m-2-2m+2=0\] \[ 0=0 \] Otrzymaliśmy równanie tożsamościowe, co oznacza, że dla dowolnej wartości parametru \(m\) wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są prostopadłe.
-
\(\vec{u} = \left[-2m+2,-1\right]\), \(\vec{v}= \left[-8,m+3\right]\)Aby wektory były równoległe, wyrażenie \(u_1v_2-u_2v_1\) musi być równe \(0\). Zatem mamy do rozwiązania równanie: \[ (-2m+2)\cdot(m+3)-(-1)\cdot(-8)=0 \] \[ -2m^2-4m+6-8=0\] \[ -2m^2-4m-2=0\] \[ m^2+2m+1=0\] \[(m+1)^2=0\] \[ m=-1 \] Zatem wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe dla \(m=-1\).
-
\(\vec{u} = \left[3m+1,m-2\right]\), \(\vec{v}= \left[-6m+1,-2m+5\right]\)Aby wektory były równoległe, wyrażenie \(u_1v_2-u_2v_1\) musi być równe \(0\), więc: \[ (3m+1)\cdot(-2m+5)-(m-2)\cdot(-6m+1)=0 \] \[ -6m^2+13m+5-(-6m^2+13m-2)=0 \] \[ -6m^2+13m+5+6m^2-13m+2=0 \] \[ 7=0 \] Otrzymaliśmy równanie sprzeczne, co oznacza, że nie istnieje parametr \(m\) taki, żeby wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) były równoległe.
-
\(\vec{u} = \left[m-2,2\right]\), \(\vec{v}= \left[3m-6,6\right]\)Aby wektory były równoległe, wyrażenie \(u_1v_2-u_2v_1\) musi być równe \(0\), więc: \[ (m-2)\cdot6-2\cdot(3m-6)=0 \] \[6m-12-6m+12=0 \] \[ 0=0 \] Otrzymaliśmy równanie tożsamościowe, co oznacza, że dla dowolnej wartości parametru \(m\) wektory \(\vec{u}\) i \(\vec{v}\) są równoległe.