Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Wymagania techniczne

Za wyświetlanie wzorów matematycznych odpowiada MathJax – zestaw skryptów JavaScript umożliwiający wyświetlanie wyrażeń matematycznych na stronach WWW. Aby skrypty działały poprawnie, musisz umożliwić ich uruchamianie.

MathJax dodaje menu kontekstowe (dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) z opcjami pozwalającymi m.in. ustawiać wielkość wzorów i zmieniać mechanizm ich wyświetlania . MathJax renderuje wzory w jednym z czterech standardów: HTML-CSS (ustawiony domyślnie), Common HTML, MathML oraz SVG. Większość najnowszych przeglądarek radzi sobie ze wszystkim tymi standardami, choć np. Google Chrome nie wspiera technologii MathML. Przetestuj więc poszczególne ustawienia w swojej przeglądarce. Z naszych doświadczeń wynika, że najlepiej sprawdza się ustawienie SVG.

Zrzut ekranu z opcjami renderowania wzorów.

Dodatkowo możesz też ustawić wielkość powiększenia i wybrać jeden ze sposobów uzyskiwania powiększenia: zatrzymanie myszy nad wzorem, kliknięcie, podwójne kliknięcie lub z dodatkowym klawiszem. Powiększenie nie dotyczy wyświetlania wzorów na stronie, lecz pojedynczego, wybranego wyrażenia.

Zrzut ekranu z opcjami powiększenia wzorów.

W przypadku użycia urządzeń mobilnych (o małej rozdzielczości) długie wzory i szerokie tabele mogą nie wyświetlać się w całości – wtedy każdy taki element można przesuwać w poziomie.

Przy każdym rysunku znajduje się ikona lupy 🔍, aby można było go powiększyć.

Możesz także powiększyć kontrast, wybierając jedną z możliwości dostępnych w lewym górnym rogu na każdej stronie w domenie zut.edu.pl.

Zrzut ekranu z opcjami kontrastu.

Rozmiar czcionki możesz dostosować, korzystając z opcji A, A+, A++.

Zrzut ekranu z opcjami powiększenia czcionki.

Wszelkie problemy techniczne zgłaszaj na adres: matematyka@zut.edu.pl